Een bedrijf dat in 26 jaar tijd groeit van 18.000 naar 110.000 vleeskuikens en vervolgens weer teruggaat naar 60.000 dieren. Het klinkt misschien als een stap terug, maar pluimveehouder Patrick de Rijcke uit Sluis ziet dat anders. Zijn bedrijf verandert mee met de omstandigheden. Zo koos hij bij de uitbreiding van zijn stallen voor propaangas en maakte hij twee jaar geleden de overstap naar het Beter Leven-keurmerk. ‘Je moet blijven meebewegen met de markt.’
Van koeien en jongvee naar vleeskuikens: voor de familie De Rijcke in het Zeeuws-Vlaamse Sluis was het in 1990 een flinke koerswijziging. Vader Sjef stopte in de jaren zeventig al met melken en hield jongvee voor de opfok. Maar toen zijn zoon Patrick in maatschap kwam, besloten ze het over een andere boeg te gooien. Patrick de Rijcke (59) haalt herinneringen op: ‘Ik werkte bij een collega-akkerbouwer die samen met andere boeren aardappelen en uien teelde. Een van die collega’s was in 1989 begonnen met pluimvee. Het balletje ging rollen en we lieten een nieuwe stal bouwen van 14 bij 65 meter, goed voor 18.000 vleeskuikens.’
De markt volgen
De pluimveetak groeide in de jaren daarna. In 1995 werd de stal verlengd tot 100 meter en kwam er plek voor 30.000 kuikens. In 2016 volgden twee nieuwe stallen van 20 bij 90 meter, ieder geschikt voor 40.000 vleeskuikens. Daarmee kwam de totale capaciteit op 110.000 dieren. Bij die uitbreiding maakte De Rijcke ook een keuze voor de energievoorziening voor verwarming van de nieuwe stallen. Waar de oudste stal nog op aardgas werd verwarmd, werden de twee nieuwe stallen aangesloten op een gezamenlijke 13 kuubs propaangastank van OK GAS. ‘Propaangas schommelt veel minder in prijs dan aardgas. Het is aantrekkelijker geprijsd, zeker in combinatie met het LTO-ledenvoordeel’, stelt de pluimveehouder.
En dat is fijn, zeker sinds De Rijcke twee jaar geleden de omschakeling maakte naar vleeskuikens met 1 ster van het Beter Leven-keurmerk. ‘Kijkend naar de vraag en naar de toekomst leek de omschakeling naar vleeskuikens met één ster mij een goede zet’, vertelt hij. Om aan de eisen van het keurmerk te voldoen, kwamen er onder meer overdekte uitlopen, meer daglicht en stropakjes in de stallen. Ook daalde het aantal dieren naar 60.000 vleeskuikens om aan het maximaal aantal dieren per vierkante meter te voldoen. ‘Door de hogere afzetprijs kan dat uit. Bovendien heb ik nu minder werk aan de kuikens.’ Naast de pluimveetak heeft De Rijcke namelijk 40 hectare akkerbouw. Een kwart daarvan verhuurt hij voor de teelt van pootgoed; op de rest verbouwt hij graan voor de kippen. Ook heeft hij een caravanstalling.
Gemiddelde stookkosten per kuikenplaats
Door de lagere stalbezetting en de overdekte uitlopen, is er – afhankelijk van de weersomstandigheden – meer gas nodig om de stal warm te krijgen. De Rijcke zet de jonge kuikens op bij 35 graden, waarna de temperatuur geleidelijk daalt naar 19 à 20 graden. Door de volledige overschakeling naar propaangas van OK GAS kwam de pluimveehouder in 2025 uit op gemiddelde stookkosten van 9 cent per kuikenplaats per opgezette ronde.
Het propaangas wordt per tank geleverd en het bijvullen gebeurt automatisch. Via een app kan De Rijcke de tankinhoud bekijken, al gebruikt hij die nauwelijks. ‘De levering gebeurt automatisch, de factuur komt automatisch. Ik heb er geen omkijken naar’, stelt hij. ‘Hoewel we in een uithoek van Nederland zitten, hebben we nog nooit zonder gas gezeten. Dat is het belangrijkste.’
Ook geïnteresseerd in propaangas van OK GAS? Vraag een vrijblijvende offerte aan via de website.